Městský úřad Domažlice
Náměstí Míru 1
344 20 Domažlice
Kino Čakan - aktuální informace na stránkách www.idomazlice.cz
Vodní 8
344 01 Domažlice
Michal Karolyi
Tel.: +420 379 722 631 přes den
Mob.: +420 606 563 125
E-mail: karolyi@idomazlice.cz
Dnešní kino Čakan je vlastně „dědicem“ bývalého kina Průboj, které zde začalo promítat na podzim 1933. Umístěno bylo v tehdejším Lidovém domě na náměstí, dnešní MKS. Provozovatelem byla DTJ / Dělnická tělocvičná jednota /, která svému kinu zakoupila novinku - zvukovou aparaturu. První film, který se v Průboji promítal, měl název Tisíc za jednu noc. Kino bylo vybaveno dvěma balkony s křesly. Svému provozovateli přinášelo nemalý užitek. Kino Průboj tak začalo konkurovat druhému domažlickému kinu Sokol, které mělo až dosud monopol na filmová představení.
Kino Sokol bylo o celých 13 let starší. Promítalo od 26.září 1920 v rekonstruovaném hostinci U černého koně na horním náměstí, přeměněném tehdy na Sokolský dům. První film byl samozřejmě němý - Žaluji-Prokletí války.
Historie filmových představení v Domažlicích je ovšem mnohem starší. Už roku 1894 přijel do města průkopník české kinematografie Viktor Ponrepo / Čech vlastním jménem Dismas Šlambor /, který zde v rámci kouzelnického představení promítal pohyblivé obrázky – něco na způsob pozdější laterny magiky.
Skutečný film byl k vidění až v roce 1904, kdy do Domažlic přijela anglická kočovná společnost The Royal Bioscop a promítala zde němé filmové záběry ze soudobých událostí. Scény měly přitažlivé názvy, jako Strašný požár v hotelu Londýn, Pronásledování lupiče, Obrovské zápasy s býky v Barceloně ap.
Roku 1910 získal Klub českých turistů (dále KČT) koncesi na promítání němých filmů, a tím i vítaný zdroj příjmů.
Město bylo poprvé zachyceno na filmový pás v červnu 1914, těsně před začátkem první světové války. Kameramani natočili pestrou slavnost Božího těla, kterou zakoupilo zdejší turistické kino a také mnohá další kina po celé zemi. Film se stal obrovskou propagací Domažlic a Chodska ,zejména po vzniku samostatné Československé republiky.
V září 1920 převedl KČT svou koncesi na TJ Sokol.
Po znárodnění kinematografie v únoru 1948 prošla i domažlická kina období reforem, změnila i názvy – Oko a Svět.
Po přestavbě dnešního MKS v roce 1968 došel dosti podstatných změn i kinosál, včetně veškerého technického zařízení a kino dostalo název Čakan.
V roce 2 000 bylo instalováno zařízená DOLBY pro prostorový zvuk.
V letních měsících je využíván areál v přírodním prostředí bývalé střelnice ostrostřelců, kteří zde působili od roku 1838. Dlouhou dobu zde byl jediný městský park / „ libosad“/, vyhledávaný milenci k podvečerním setkáním a Domažličany k nedělním rodinným vycházkám. Letní kino v dnešní podobě bylo slavnostně otevřeno 8. srpna 1959 prvním domažlickým ročníkem FFP.
Prostě historie z domažlického kina dýchá ze všech koutů.
Prodej vstupenek do letního kina
1 hodinu před představením
sedadla nejsou číslovaná, každý nechť usedne kam chce
BEZBARIÉROVÝ PŘÍSTUP
MOŽNOST PARKOVÁNÍ U LETNÍHO KINA
V kině prosím nekuřte - využijte přítmí a líbejte se!
Kina nabízí možnost pronájmu prostor pro konání společenských akcí. Školení, prezentace, pronájem sálu s projekcí, koncerty, prodejní akce všeho druhu apod. Občerstvení si můžete zakoupit ve stánku.
Pro nahodilé překážky změna programu vyhrazena.
Výši vstupného neurčuje provozovatel kina, nýbrž distributor a majitel filmové kopie.