Každé zdravotní postižení znamená určitou bariéru v možnosti plnohodnotného života. Cílem celé společnosti je tyto bariéry minimalizovat, například prostřednictvím dávek pro osoby se zdravotním postižením, které poskytuje Úřad práce ČR. Osoby se zdravotním postižením mohou žádat o příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku, průkaz osoby se zdravotním postižením (průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P).
Platnost parkovacího průkazu musí vždy korespondovat s datem platnosti průkazu ZTP nebo ZTP/P. Pro vydání parkovacího průkazu je nezbytná fotografie držitele Průkazu ZTP nebo ZTP/P.
Bližší informace naleznete
zde.
Osobám se zdravotním postižením a osobám pečujícím jsou v rámci výše uvedených dávek poskytovány pro zmírnění bariér
zvláštní pomůcky.
Pomoc při zjištění vhodnosti konkrétní kompenzační pomůcky
poskytují specializované služby. Některé z nich i kompenzační pomůcky zapůjčují:
Přínosem k dostatečné informovanosti o možnostech zlepšení kvality života při různém druhu postižení či onemocnění je řada specifických sdružení, svazů či organizací, které podporují své členy a pomáhají jim se začleněním do společnosti. Jsou to:
Podporu pro neslyšící/zrakově postižené v podobě nácviku sociálních dovedností a rozvoje znalostí, které pomohou klientům v běžném životě, např. nácvik samostatného pohybu, práce na PC, pomoc při komunikaci s úřady, podpora v kontaktu s jinými lidmi, podpora v pracovní oblasti apod., poskytuje:
V případě, že zvládnete samostatné bydlení, třeba i s pomocí terénní služby, informujte se na obecním či městském úřadu, zda jsou k dispozici bezbariérové byty, sociální byty či byty s podporou, případně byty v domě s pečovatelskou službou. Pomoci Vám mohou tyto organizace: